Előzmények

1998-ban az Országgyűlés elfogadta a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyen-lőségének biztosításáról szóló XXVI. törvényt. E törvény különösen nagy jelentőséggel bír az Európai Unióhoz való csatlakozás miatt jogharmonizáló megvalósulásához.

A fogyatékos személyek habilitációjával, rehabilitációjával kapcsolatban a fentiek hatására új pedagógiai törekvések erősödtek meg, s igényelték részben a társadalomtól, részben a gyógypedagógiai tevékenységrendszerben érintettekről a szemléletváltozást, az integrált nevelésben való részvételt.

Figyelembe véve az Európai Unióban elfogadott oktatáspolitikai koncepciót, tudatosan készültünk fel az átalakulásra:

• Elemeztük az utazó gyógypedagógiai feladatok elvégzése során összegyűlt tapasztalatokat, problémákat.

• Számba vettük a sajátos nevelési igényű gyermekek, tanulók integrált ellátás iránti igényét.

• Felmértük az igényeket a speciális fejlesztésre, szakmai továbbképzésekre, terápiás szolgáltatásokra és egyéb feladatokra.

A másság tolerálása, a sérült gyermekek épekkel együtt történő oktatása, nevelése a szemléletváltáson túl szakmai irányítást, módszertani segítségnyújtást, megfelelő humán erőforrás biztosítását is igényli. Ezért Kaposvár város vezetése 9/2003. (II. 27.) sz. határozatában intézményünket Módszertani Központtá nyilvánította.

A későbbiekben Kaposvár Város Megyei Jogú Város Közgyűlése az intézmény alapító okiratát a 307/2003. (XI. 20.) számú önkormányzati határozatával módosította, melyben megnövelte a szakszolgálati tevékenységünket a város és városkörnyéki óvodák, iskolák logopédiai és gyógytestnevelési ellátásával és egyéb feladatokkal.